Da li ste nekad posmatrali bebe dok spavaju?
Da li ste primetili kako bebe dišu?
Bebe dišu tako što im se stomak pomera: pri udahu se širi i podiže a pri izdahu se skuplja i spušta. To se dešava zbog toga što dišu dijafragmom i to je, u stanju mirovanja, pravilan i efikasan način disanja. Dijafragma je glavni organ disanja. Dijafragma je mišićno tetivni organ, vrlo tanak mišić a izuzetno snažan, najjači mišić u ljudskom organizmu. Dijafragma deli trbušnu duplju od grudne duplje. Vezana je za rebra i kičmeni stub. Kroz nju prolazi vagus nerv, krvni sudovi i jednjak? Kao i svi drugi mišići u telu dijafragma može vežbama da se jača. Kada se rodimo prvo što uradimo je udah i to je prvi veliki stres za naš organizam. I tada dišemo dijafragmalno, što znači prirodno – pravilno i kako odrastamo kvarimo svoje disanje i dišemo nepravilno – uglavnom plitko, koristeći samo gornje režnjeve pluća. Dijafragmalno disanje je duboko disanje i ono angažuje cela pluća.
U toku života nas uče mnogo čemu, samo nas niko ne uči kako da pravilno dišemo. Prepušteni smo sami sebi i dišemo kako znamo i kako nam um, telo i okolnosti dopuštaju.
Međutim, da li je baš tako? Da li je neko od vas, osim onih koji vežbaju jogu, nekad u životu učio da diše?
U trudnoći se u sklopu pripreme za porođaj uče tehnike disanja. Zašto?
Postoji nekoliko razloga zbog kojih je disanje u toku porođaja važno i zašto trudnice uče da dišu.
-
Upravlja se bolom, tačnije, smanjuje se bol. Disanjem možemo da ublažimo i smanjimo fizičku bol i emocionalnu bol.
-
Fokusira se na porođaj i ne paniči se. Um se fokusira laserskom preciznošću.
-
Smiruje se nervni sistem, smanjuje se krvni pritisak, puls. Umanjuje se ljutnja, bes, stres, strah, anksioznost i depresija.